Hospitál Kuks je významnou barokní památkou v Královéhradeckém kraji, kterou nechal postavit hrabě F. A. Špork. Kromě známých soch Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna můžeme přímo v areálu této architektonické perly najít i jinou zajímavost – jednorožce. Hlava s rohem dlí nad vstupem do zachovalé lékárny, kam je možné zavítat v rámci prohlídek.
Naším cílem bylo tento „roh“ zdokumentovat* pro účely našeho projektu. Ve skutečnosti nejde o roh bájného jednorožce, ale zub z narvala, zvláštního kytovce žijícího v chladných arktických vodách. Levý spirálovitě stočený špičák vyrůstající z horní čelisti narvala může dosáhnout délky až 3 metry (a jedná se tudíž o nejdelší zub v živočišné říši), zatímco pravý špičák zůstává malý. Samice mají většinou oba špičáky krátké a stejně jako u samců jsou to jediné zuby, které mají. Zub je téměř v celé své délce dutý a podle posledních vědeckých poznatků je protkaný tisíci nervových zakončení. Slouží nikoliv k soubojům, ale jako vysoce citlivý senzor.
A jaký byl důvod pro umístění „rohu“ v lékárně? Věřilo se v jeho léčivé schopnosti, údajně měl sloužit rovněž jako ochrana před různými jedy.
(*) délka zubu byla 220 cm a šířka 4,8 cm